Trening cardio - efekty, wskazania, przeciwwskazania

Przykładowe ćwiczenia cardio

Trening cardio to ćwiczenia wytrzymałościowe dotleniające organizm, poprawiające pracę układu krążenia oraz kondycję organizmu. Trening cardio nazywany jest też treningiem tlenowym. Zwiększa ilość oddechów na minutę oraz przyspiesza tętno, co sprawia, że komórki i tkanki mięśniowe są lepiej dotlenione. Pozwala również dość szybko pozbyć się zbędnych kilogramów.

SPIS TREŚCI
 1. Na czym polega trening cardio?
 2. Poziomy intensywności treningu cardio
 3. Efekty treningu cardio
 4. Wskazania i przeciwwskazania do treningu cardio
 5. Trening cardio a trening na masę
 6. Trening cardio i skutki uboczne
 7. Trening cardio a dieta
 8. Trening cardio - przykładowe ćwiczenia

Na czym polega trening cardio?

Trening cardio to intensywne wykonywanie ćwiczeń aerobowych (dotleniających mięśnie) przez minimum 30 minut (optymalny czas treningu cardio to 60 minut). Podczas ćwiczenia nie należy robić przerw – trening cardio to na przykład nieprzerwana jazda na rowerze bądź rowerku stacjonarnym przez 30-60 minut, pływanie, bieganie lub wykonywanie innych ćwiczeń aerobowych.

Trening cardio należy wykonywać regularnie, najlepiej 3 razy w tygodniu (jeden dzień przerwy potrzebny jest dla regeneracji mięśni i odpoczynku). Regularne ćwiczenie to gwarancja sukcesu – organizm przyzwyczaja się do wysiłku, mięśnie są dotlenione, poprawia się kondycja i samopoczucie.

Trening cardio nie musi koniecznie polegać na bardzo wyczerpujących i intensywnych ćwiczeniach; może to być także spacer szybkim marszowym krokiem przez minimum 30 minut.

Ważne jest, żeby zwiększyć ilość oddechów oraz przyspieszyć tętno, zmuszając tym samym układ krążenia do bardziej efektywnej pracy, czego skutkiem jest dotlenienie tkanek. Można też uprawiać wioślarstwo, kajakarstwo, fitness lub aerobik – najlepiej na świeżym powietrzu.

Poziomy intensywności treningu cardio

Intensywność treningu cardio powinna być dostosowana do wieku. Oblicza się ją, określając ilość uderzeń serca na minutę (tętno) na następującej podstawie:

HR max (HR = tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę) = 220 – wiek

Na przykład dla osoby 40-letniej maksymalne tętno podczas ćwiczeń wynosi 180 uderzeń serca na minutę.

Intensywność treningu cardio ma 5 poziomów

  1. Niska intensywność treningu cardio: 50-60% HR max, zalecana jest dla osób początkujących, poprawia kondycję organizmu, redukuje stres.
  2. Umiarkowana intensywność treningu cardio: 60-70% HR max, zalecana dla osób chcących pozbyć się zbędnych kalorii.
  3. Wysoka intensywność treningu cardio: 70-80% HR max, zwiększa wydolność i wytrzymałość organizmu.
  4. Bardzo wysoka intensywność treningu cardio: 80-90% HR max, trening cardio przeznaczony dla osób o wysokiej sprawności fizycznej, zwiększa przyrost masy mięśniowej.
  5. Ekstremalna intensywność treningu cardio: HR powyżej 90%; jest to maksymalny możliwy wysiłek, trening taki można wykonywać tylko przez krótki czas.

Efekty treningu cardio

Efekty treningu cardio, pod warunkiem jego regularnego wykonywania, widoczne są już po kilku tygodniach. Poprawia się kondycja, czyli wydolność i wytrzymałość organizmu, dotlenione mięśnie i organy wewnętrzne są sprawniejsze i lepiej funkcjonują, poprawia się też praca układu hormonalnego.

Trening cardio pozwala szybko i skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Przyspiesza też procesy przemiany materii. Jedną z zalet treningu cardio jest to, że podczas jego wykonywania do mięśni dostarczana jest energia pochodząca z przemian tlenowych węglowodanów i tłuszczy. Substancje te są wykorzystywane podczas ćwiczeń.

Trening cardio zwiększa przepływ krwi, co nie tylko dotlenia mięśnie, ale także przyspiesza procesy metaboliczne i spalanie zbędnych kalorii. W czasie treningu cardio szybciej pracuje serce, które również jest mięśniem, co sprawia, że staje się ono bardziej dotlenione i sprawne – trening cardio jest więc również świetnym ćwiczeniem dla serca.

Trening cardio wzmacnia układ odpornościowy oraz reguluje gospodarkę hormonalną. Podczas uprawiania ćwiczeń typu cardio wytwarzane są hormony anaboliczne – somatotropina i insulina. Hormony anaboliczne dodatkowo usprawniają i przyspieszają procesy metaboliczne, co pozwala na pozbycie się zbędnych kalorii i nadmiaru tkanki tłuszczowej także pomiędzy treningami.

Trening cardio - efekty, wskazania, przeciwwskazania

Conversions fall by 12% for every extra second a webpage takes to load. If you want people to engage with your brand and improve the performance of your campaigns, you have to speed things up. AMP offers a way for you to give users a faster experience everywhere -- on ads, landing pages or your entire website.

Wskazania i przeciwwskazania do treningu cardio

Trening cardio jest bardzo przydatny dla osób, które chcą zredukować masę ciała, ponieważ przyspiesza i wspomaga procesy metaboliczne pozwalające na szybkie i efektywne spalanie tkanki tłuszczowej.

Ćwiczenia tego rodzaju przeznaczone są dla wszystkich chętnych, jednakże osoby z chorobami i problemami ze strony układu sercowo-naczyniowego powinny skonsultować się przed podjęciem treningu cardio z lekarzem i dostosować jego intensywność do swoich możliwości.

Trening cardio a trening na masę

Jak twierdzą specjaliści, trening cardio może być bez problemu łączony z treningiem skupiającym się na budowaniu masy mięśniowej (tzw. trening na "masę").

Przeprowadzono szereg badań dotyczących tego zagadnienia. Jedno z nich przeprowadzono w 2012 roku i wzięło w nim trzynastu mężczyzn. Siedmiu z nich miało około 20 lat, a pozostała szóstka lat 74. Wszystkim uczestnikom rozpisano treningi aerobowe.

W ramach eksperymentu ta część z nich która była umiarkowana aktywnie, miała przez siedem tygodni robić lekkie treningi tlenowe, a przez kolejne pięć z kolei 4 treningi na rowerze stacjonarnym, z intensywnością 80 % HRmax, trwające po 45 minut każdy. Wyniki okazały się zaskakujące, ponieważ stwierdzono, że u młodszych mężczyzn masa mięśni czworogłowych ud zwiększyła się o 5 % a u tych starszych aż o 6 %.

Następny z przeprowadzonych eksperymentów skupiał się natomiast na kwestii, czy wykonywanie treningu cardio może rzeczywiście obniżyć hipertrofię wywołaną treningiem siłowym. W czasie badań przeprowadzono badania szlaków sygnałowych, które przebiegają w mięśniach ćwiczących sportowców (skupiono się na szlaku IGF-1 poprzez kinazę mTor i hamowany przez miostatynę).

W eksperymencie wzięła udział grupa aktywnych fizycznie mężczyzn, dokładniej to dziewięć osób. Ich zadaniem było wykonywać trening cardio na rowerku przez 45 minut trening. Co jednak kluczowe, mieli oni przy tym pedałować jedynie jedną nogą, a po następnych kilku godzinach wykonać na maszynie wyprosty obu nóg (4 serie po 7 powtórzeń).

Sprawiło to, że szlak kinazy mTor był znacznie aktywniejszy, a poziom miostatyny był niższy w mięśniach tej jednej nogi, którą wykonywano trening aerobowy. Otrzymane wyniki wskazują na to, że odpowiednia ilość treningu cardio w niczym nie zakłóca procesu rozbudowy masy mięśniowej.

Trening cardio i skutki uboczne

Pamiętajmy, że trening cardio w zbyt dużych ilościach może skończyć się adaptacją. Za idealny przykład mogą posłużyć tutaj długodystansowi biegacze, którzy zazwyczaj pochwalić mogą się sylwetką typu skinny fat, czyli sylwetki zawierającej w sobie dosyć dużą ilość tkanki tłuszczowej, mimo swej pozornej szczupłości.

Wynika to ze zwiększenia poziomu kortyzolu wywołanego zbyt dużym wysiłkiem fizycznym. Kortyzol charakteryzuje się działaniem katabolicznym, jak również utrudnianiem budowania masy mięśniowej wraz z redukcją tłuszczu.

Osoby negatywnie nastawione do treningów cardio twierdzą, że są one bezsensowne, gdyż trwające pół godziny ćwiczenia, mogą spalić około 200 kcal, co jest wartością niewielką jeśli spojrzymy na to z szerszej perspektywy. Trzeba przyznać im rację, jednakże w przypadku dobrze dobranego treningu nie będzie możliwe osiągnięcie deficytu beż redukcji ilości spożycia jedzenia, czyli potrzebnych nam mikroelementów.

Trening Cardio – zasady, założenia, zalety

Cardio i cardio - trening cardio, maszyny cardio. Cóż to właściwie jest to cardio? Przeczytaj i dowiedz się, czy ta forma treningu dla Ciebie!

Trening cardio a dieta

W treningu cardio równie ważne co wykonywane przez nas ćwiczenia jest zachowanie odpowiedniej diety. Jedynie, na czym musimy się skupić, jeśli chodzi o spożywany pokarm, to by był bogaty w węglowodany oraz białka. Nie zapominajmy, że nasz trening ma nam pomóc zgubić zbędne kilogramy, co znaczy, że dieta musi nam przynosić pewien deficyt kaloryczny przy jednoczesnym nie głodzeniu się, ponieważ możemy w taki sposób wyrządzić sobie jedynie krzywdę.

W przypadku ćwiczeń typowo wytrzymałościowych powinniśmy obniżyć nasze dzienne spożycie kalorii o 10, a maksymalnie o 20 procent. Sprawi to, że organizm będzie efektywnie zarządzać zapasami energii. Pamiętajmy, by na około godzinę przed treningiem, zjeść posiłek ubogi w węglowodany, a po treningu zjeść danie obfite głównie w białko oraz węglowodany.

Jednocześnie niezwykle ważne jest byśmy przyjmowali do organizmu wszystkie niezbędne makroskładniki, co znaczy nic innego jak niewykluczanie cukru oraz tłuszczów z naszej diety, a już szczególnie tych dobrych tłuszczy pozyskiwanych, chociażby z ryb.

Zajęcia grupowe czy trening siłowy z trenerem personalnym?

Zajęcia grupowe są bardzo fajną formą aktywności. Są ludzie, którzy czerpią z nich dużą przyjemność, a uczestnictwo w nich traktują wręcz jako formę rozrywki. Owszem, zajęcia te często przynoszą efekty (pod warunkiem, że na nich ćwiczymy a nie udajemy że ćwiczymy).

Trening cardio - przykładowe ćwiczenia

Trening cardio może zostać przeprowadzony w różny sposób.

Biegi – świetny wybór, ponieważ nie wymaga żadnego specjalnego wyposażenia oprócz wygodnych butów. Może przynieść zaskakujące wyniki (nawet 300 kcal w około pół godziny), należy jednak pamiętać o podłożu, po którym zamierzamy biegać, gdyż np. twardy asfalt źle oddziałuje na stawy, mocno je obciążając. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wykonywać ten trening w naszym domu na bieżni.

Szybki chód – ćwiczenie, dzięki któremu możemy osiągnąć wspaniałe wyniki, szczególnie jeżeli tylko dodamy do naszego chodu utrudnienia w postaci np. pagórków to w przeciągu pół godziny możemy spalić 180 kcal.

Jazda na rowerze – tym zwyczajnym, jak i tym stacjonarnym. Jazda na rowerze może nam dać niesamowite wyniki, już pół godziny jazdy spala od 200 do 300 kcal.

Jazda na nartach – zalicza się do treningów wymagających systematyczności i pewnej wprawy, jednakże w bardzo krótkim czasie może przynieść ogromne korzyści.

Aerobik – warto rozważyć ten typ ćwiczeń, chociażby przez swoją dostępność. Nie zapominajmy również, że by je wykonywać, wystarczy nam mata oraz kawałek podłogi no i płyta z treningiem, więc równie dobrze możemy ćwiczyć w domach.

Pływanie – świetne ćwiczenie angażujące nasze całe ciało przy jednoczesnym zmniejszeniu szans na wystąpienie kontuzji, które mogłyby być wynikiem innych ćwiczeń. Jeżeli tylko jesteśmy w stanie utrzymywać prawidłowe tempo, to możemy spalić do 400 kcal w czasie nie większym niż pół godziny.

Skoki na skakance - dzięki nim angażujemy w większości mięśnie ramion oraz nóg. Są świetnym wyborem, jeśli chcemy nie tylko zgubić zbędne kilogramy, ale też wzmocnić naszą kondycję i uzyskać wspaniałą sylwetkę.

Trening z wykorzystaniem maszyn znajdujących się na siłowni, czyli bieżnia, rower stacjonarny lub orbitrek – są one stworzone do ćwiczenia treningów typowo wytrzymałościowych i znaleźć je możemy na każdej siłowni.

Udostępnij znajomym w mediach społecznościowych lub email